W ramach porozumienia z Nadleśnictwem Kamienna Góra, Stowarzyszenie Paralotniowe Sudety otrzymało zgodę na wyznaczenie oficjalnego startowiska Róg w Chełmsku Śląskim oraz postawienie masztu z rękawem i tablicy z regulaminem
Nowy start jest przesunięty o 100m od starego. Latamy tutaj przy kierunku południowo – zachodnim.
Nowe miejsce jest o wiele bezpieczniejsze oraz łatwiejsze niż stara przecinka. Poniżej nowego startu znajduje się droga techniczna, a więc nie ma tam posadzonych drzew, które czyhałyby na początkujących czy nieostrożnych paralotniarzy.
Dawny start został zalesiony. PROŚBA O KORZYSTANIE TYLKO Z NOWEGO STARTU.
Góra Róg (715 metrów wysokości) znajduje się w północno-zachodniej części Gór Stołowych, 2 km od Chełmska Śląskiego. To najwyższy szczyt pasma Zaworów, porośniętego lasem świerkowym, z charakterystycznymi dwiema równoległymi polanami (wycinkami) na pd.zach. zboczu, opadającymi w kierunku Chełmska. Starty odbywają się z wycinki południowej (prawa − patrząc z dołu).
Prowadzi tam też dłuższa, kręta leśna droga. Nie wolno w nią jednak wjeżdżać samochodem. Próby „ułatwienia sobie życia” mogą się skończyć mandatem.
Teren do startu jest dość mały i stromy. Miejsca starczy na rozłożenie najwyżej dwóch skrzydeł. Startowisko wystawione jest na kierunek 250 stopni. Góra nie ma nawet 100 metrów przewyższenia i czasami aby zabrać się na żagiel trzeba się do niej „przykleić” od razu po starcie. W takim wypadku należy uważać na odchyłkę kierunku wiatru, szczególnie z zachodu (z lewej). Mogą być wtedy generowane rotory i latanie blisko lasu nie jest najprzyjemniejsze.
Przy sprzyjających wiatrach można się tu cieszyć pięknym lataniem na laminarnym żaglu, z widokiem na charakterystyczny Královecký Špičák w Górach Kruczych, z przodu, i Jatki w Mieroszowie, z tyłu. Z resztą Chełmsko bywa świetną alternatywą dla Mieroszowa, gdy tam wieje za dużo zachodu. Tym bardziej, że na przedpolu Rogu (nad łąkami między grzbietem a Chełmskiem) potrafi działać konkretna termika pozwalająca na odejście na przelot. Jeśli jednak na takowy się nie zdecydujemy, lądujemy u podnóża góry, na rozległych łąkach. Terenu jest bardzo dużo ale planując lądowanie jedno trzeba wziąć pod uwagę. Na niektórych łąkach wypasane są luźno biegające konie. Absolutnie nie wolno lądować w ich pobliżu. Mogą stanowić realne zagrożenie dla lądującego pilota. A jeśli nie one, to ich właściciel, który już niektórych „uczulał” na tę kwestię.
przygotował: Zbigniew Deka
Lokalizacja
Róg to najwyższy szczyt pasma Zaworów, porośniętego lasem świerkowym, z charakterystycznymi dwiema równoległymi polanami (wycinkami) opadającymi w kierunku Chełmska. Starty odbywają się z wycinki południowej . Nowy start jest przesunięty o 100m od starego.
https://maps.app.goo.gl/bjTyM45cc6preR5b7