Černá Hora

Cerna Hora w Czechach to jedno z najbardziej termicznych miejsc w Karkonoszach. Południowa ekspozycja stromych stoków nierzadko gwarantuje całodzienne latanie nad grzbietem, który często generuje stacjonarne kominy, zasilane wygrzanym powietrzem z rozległego przedpola. Najlepsze kierunki wiatru do startu to 170-220 stopni.
Starty odbywają się z pokrytej matami drewnianej platformy, przy drodze, którą oprócz pilotów poruszają się też turyści piesi czy rowerowi, przecinając tym samym drogę startującym. Trzeba brać na to poprawkę ale miejsce jest generalnie bardzo komfortowe. Startowisko usytuowane jest na wysokości 1250 m npm. Deniwelacja do ogromnej łąki, na której wyznaczono lądowisko w pobliżu asfaltowej drogi łączącej Jánské Lázně i Černý Důl wynosi ok. 500 m. Lądowisko widoczne jest z miejsca startu, na którym często czescy piloci opiekujący się terenem pobierają opłaty. Jednodniowa opłata kosztuje 120 koron (2022 rok), zwykle można też zakupić 'permanentkę’ na cały sezon.

Cerna Hora niejednokrotnie jest doskonałą alternatywą dla naszych startowisk, nawet przy wiejącym w górach północnym wietrze. Jeżeli nie jest on silny, na Cernej termika i tak wypracuje idealny do startu kierunek z południa. Nasłoneczniona strona gwarantuje często dużo lepsze warunki do latania u naszych sąsiadów niż starty z Kopy czy z Wołowej Góry. Dlatego bywa tam bardzo tłoczno.

Po starcie zwykle nie ma problemu z zabraniem się, kominy są markowane przez latających już pilotów. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów dotyczących kierunku krążenia, prawa drogi, separacji itd. gdyż w kominach może być naprawdę gęsto. Spotykają się w nich piloci doświadczeni, ale i początkujący, tandemy, lotnie czy szybowce. 

Startując z Cernej Hory przy silniejszym wietrze szczególną ostrożność należy zachować przy wschodniej odchyłce. Wyjście po starcie odbywa się wtedy w rotorze i może być nieprzyjemne. Jednak najwięcej 'zdarzeń’ na startowisku ma miejsce przy flaucie, np. w sytuacji gdy nad głowami pilotów rozbuduje się chmura, która zacieni całą okolicę. Termika potrafi wtedy momentalnie zgasnąć, wiatr przestaje wiać albo, co gorsza, zaczyna wiać lekko 'w plecy’. Mimo że startowisko jest strome, naprawdę nie chce wtedy zabierać i nawet doświadczonym pilotom zdarza się poturbować.

Cerna Hora może generować przyjemny żagiel nawet przy niezbyt silnym wietrze, ale zdarzają się tu też dni z warunem, że 'aż trzeszczy’. Dla pilotów rekreacyjnych, nieobytych z mocną termiką i szpilami, jakie może nam zafundować np znajdujący się po zachodniej stronie, robiący wrażenie Černý Důl, dobrym pomysłem może być odczekanie kilku godzin i start późnym popołudniem, gdy powietrze jest już łagodniejsze, a i tak wciąż gwarantuje nam długie latanie do wieczora.

Lokalizacja

By dotrzeć na startowisko, od górnej stacji wyciągu kierujemy się asfaltową drogą jeszcze lekko w górę by po ok. 200 metrach dotrzeć do opuszczonego schroniska. Następnie szutrową drogą idziemy ok. 500 m na zachód w głąb lasu.

https://goo.gl/maps/q2kRBfy4LdidbbTz7

Kierunki startu: