Strefy

Sprawdź aktualne strefy na jutrzejsze latanie ! 

Strefa TRA Jelenia Góra

W celu ułatwienia pilotom paralotni korzystania ze strefy TRA 12, ale przede wszystkim w celu zachowania bezpieczeństwa, wspólnie ze środowiskiem skoczków spadochronowych ustalono zasady korzystania paralotniarzy  ze strefy TRA .

Temporary Reserved Area  (Strefa Czasowo Rezerwowana) jest rezerwowana przez skoczków najczęściej na cały dzień, zwykle w weekendy. To strefa znajdująca się nad jeleniogórskim ATZ-em, obszarowo pokrywająca się z nim. Jej promień wynosi zatem 10 km. W przypadku jej zajętości, nie powinniśmy w nią wlatywać bez uzyskania zgody. Strefa na południu sięga prawie do Kowar, obejmuje prawie cały zbiornik Sosnówka, czy np. Sokoliki w Rudawach Janowickich. W przeszłości niejednokrotnie utrudniała latanie w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej bez naruszenia ‘aktywnego’ TRA.

 

W efekcie rozmów ze środowiskiem spadochroniarzy ustalono, że w  przypadku jej rezerwacji do skoków, gdy TRA 12 jest aktywne, piloci paralotni mogą z niej korzystać pod warunkiem, że nie będą zbliżać się do lotniska w Jeleniej Górze na odległość mniejszą niż 3 km. LATAMY POZA OBSZAREM O PROMIENIU 3 KM OD JELENIOGÓRSKIEGO LOTNISKA!

 

 

Fragment TRA 12 w który nie wlatujemy w przypadku aktywnej strefy:

 

Plik z fragmentem strefy do pobrania:

Fragment TRA 12

Co więcej, skoczkowie podzielili się z nami swoją częstotliwością radiową.

Gdyby ktoś musiał wlecieć w ich ‘strefę zrzutu’, może to zrobić JEDYNIE po kontakcie radiowym i uzyskaniu zgody! Ta częstotliwość to 446.666 MHz. Apelujemy jednak by korzystanie z niej ograniczyć do absolutnego minimum. Bywa, że w weekendy samolot ze skoczkami startuje co godzinę, od rana do zachodu słońca. Nie przeszkadzajmy i nie nadużywajmy ich uprzejmości, dzięki której zyskujemy dużo większą swobodę poruszania się nad Kotliną Jeleniogórską.

Trzeba pamiętać, że możliwe są skoki spadochronowe z wysokości mniejszej niż 2 tys. metrów. Nie wymagają one rezerwacji  jeleniogórskiego TRA , które  zaczyna się od wysokości 6500 stóp, czyli ok. 2000 m właśnie. Dlatego zawsze należy zachowywać ostrożność, szczególnie gdy aktywna jest strefa ATZ i najlepiej przeloty wykonywać poza opisanym wyżej obszarem. Drugim aeroklubowym lotniskiem, gdzie również mogą się odbywać skoki, jest lotnisko na Górze Szybowcowej. Jeżeli  tylko będziemy w posiadaniu informacji o planowanej tam aktywności spadochronowej, będziemy się nimi dzielić.